Özgür Akkuş

1980 yılında Samsun’un Ayvacık ilçesine bağlı ücra bir köyde dünyaya geldi. 2003 yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları bölümünü başarıyla bitirdi. Yazar Özgür Akkuş, bu defa 2007 yılında Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümünü kazanarak eğitim hayatına ikinci kez deneyim kattı. 2012 yılında ise mezun olarak bu başarısını taçlandırdı.

Yazar Akkuş, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde Heykel Ana Sanat Dalı Programın Eğitimi’ni sağlık sorunları nedeniyle üzülerek yarıda bırakmak zorunda kaldı. Resim sanatının yanı sıra fotoğraf sanatının da nasıl icra edilmesi gerektiğini de öğrenmeye çalıştı. Yazar, bu zamana kadar 12 farklı resim sergisi açarak (5 tanesi Uluslarası, 7 tanesi ise Ulusal) ilk kez kamuoyunda adını duyurmayı başardı.

Ailesinin “Türkmen” asıllı olması sebebiyle, geçmişini araştırmaya başlayarak araştırmacı kişiliğini keşfetti. Atalarının Irak sınırları içerisinde olan Altunköprü’den geldiğini tespit eden Yazar Özgür Akkuş, söz konusu bu araştırmalarını 10 yıl boyunca aralıksız sürdürerek pek çok özgün belgeye ulaştı. Ayrıca, araştırmaları esnasında Misak-ı Milli sınırları dışında kalan mensubu olduğu Türkmenlerin yaşamış olduğu katliamları, belgeleriyle ortaya koydu. Adeta tarihe not düşen bu çalışmaları sonunda, kaleme aldığı kitabında Türkmenlerin yaşadığı tüm bu tarihi gerçeklere yer vererek geçmişe adeta ayna tuttu.