Metin Soylu

 

Araştırmacı Yazar Metin Soylu, 1981 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Ünlü Türk Denizcisi Piri Reis’in hayatı ve haritasına yönelik araştırmalar yaptı. Bu araştırmalarını daha fazla geliştirebilmek ve destek alabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı’na sundu. Lise’den mezun olur olmaz dönemin Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay tarafından kendisine maddi imkânlar verilerek “Piri Reis Projesi” adı altında Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nde araştırma imkânı sağlandı.

Metin Soylu kendisine verilen bu imkanlar sayesinde yaklaşık yedi yıl Piri Reis’in hayatı ve eserleri üzerine incelemelerde bulundu.

Dünya’da ilk kez Piri Reis’in parçalanmış olan haritasını tamamlayan genç araştırmacı, bu sonuçları ilk olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) 10 Ağustos 1999 tarihinde vermiş olduğu konferans ile birlikte kamuoyuyla paylaştı. Projesini, 14 Ekim 1999 tarihinde Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla NASA Uzay Araştırmaları Merkezi’ne gönderdi. Türk Amirali Piri Reis’in hayatı ve haritası ile ilgili çalışmalarını bir kitapta toplamaya karar veren araştırmacı Soylu, “Piri Reis Haritası’nın Şifresi” adlı kitabıyla okuyucularının karşısına çıktı.

PİRİ REİS HARİTASI’NIN ŞİFRESİ / KONFERANSLAR
—1999 Orta Doğu Teknik Üniversitesi -Ankara
—1999 Gazi Üniversitesi-Ankara
—2000 Kocaeli Üniversitesi -Kocaeli
—2001 Dumlupınar Üniversitesi-Kütahya
—2005 Yıldız Teknik Üniversitesi-İstanbul
—2010 Sanko Koleji – Gaziantep
—2011 İnebolu Kültür Merkezi – Kastamonu
—2012 Kastamonu Üniversitesi – Kastamonu
—2015 Türk Amerikan Üniversiteliler Derneği – İstanbul
—2015 Bağcılar Belediyesi Enderun Yetenekli Çocuklar Merkezi – İstanbul

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında Türk halkının doğal afetler üzerine daha fazla ilgi duyması ve özellikle üniversite öğrencilerinin Afet Gönüllüsü birer birey olarak toplumda daha etkin rol oynaması için Afet Okulu Projesi’ni kaleme alan Soylu, bu konudaki düşüncelerini “Afet Okulu” adlı kitabında topladı. Türkiye’nin En Büyük Gönüllü Hareketi sloganı ile www.afetokulu.com adlı web sitesini kurarak kamu yararına yönelik çalışmalar başlattı. Araştırmacı Yazar Metin Soylu’nun son eseri Belgelere Dayalı Gerçek Bir Kahramanlık Öyküsü olan “Bedeli Çanakkale’de Kanla Ödenecektir” adlı kitaptır.

Gazeteci-Yazar Metin Soylu, bugüne kadar Ankara, Sakarya ve İstanbul’da çeşitli yerel gazetelerde, dergilerde muhabir ve yazı işleri müdürü ayrıca yayıncılık sektöründe de Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapmıştır.

Yazarın Özel Video Paylaşımları
Şuan için Video Paylaşımı Bulunmamaktadır…

Yazarın Kitapları